
Surdegsfocaccia med rosmarin och flingsalt
30 min
3 tim 20 min
Låt rätten du lagat bestämma vad focaccian toppas med! Här med rosmarin som passar bra till lamm, kött- och fågelrätter men också till grönsaksrätter. Smaklig spis.
Hoppas det smakade bra!
Kul att du vill visa vad du tycker,
klicka på stjärnorna och spara ditt betyg!
Meh
Nja
Ok
Bra
Wow!
Gör så här:
-
1
Rör ihop surdegen med jäst och vatten. Tillsätt alla ingredienser utom saltet. Om du använder färsk rosmarin, grovhacka och tillsätt i degen.
-
2
Knåda till en elastisk och smidig deg, ca 10 minuter i maskin. Dubbla tiden om du knådar för hand. Häll i saltet i slutet av knådningen. Degen får vara lös, men inte kladdig. Forma degen jämn och fin. Låt jäsa till dubbel storlek i bunke täckt med plast i minst 2 timmar.
-
3
Häll 2–3 msk olivolja i en braspanna/långpanna med höga kanter. Tryck ner brödet i pannan och platta till det. Låt jäsa ca 1 timme.
-
4
Tryck till med fingertopparna så att degen sjunker samman. Strö över flingsalt och torkad rosmarin. Droppa över olivolja. Grädda i 225 °C i 25-30 minuter.
Tips! Behöver du lite hjälp på traven eller vill lära dig mer så kolla gärna in vår Bakskola. Lycka till med baket!
Ingredienser
- 25 g (1/2 pkt) KronJäst för Matbröd, färsk
- 150 g (1 påse) KronJäst Surdeg Fullkornsvete
- 500 g (5 dl) vatten, kallt
- 90 g (1 dl) olja
- 800 g (ca 13,5 dl) vetemjöl special
- 15 g (2,5 tsk) salt eller havssalt
- 20 g (1,5 msk) oliv- eller rapsolja
Topping
- 12 g (1 msk) flingsalt
- 1 g (2 tsk) rosmarin, torkad eller en kruka färsk
- olivolja